Szabadföldi terület, Eurázsia és Észak-Amerika mérsékelt égövi növényei

Fenyves-rododendronos

Visszaindulva az üvegházak felé az út baloldalán egy szoborkompozíciót pillantunk meg. Szathmáry Gyöngyi alkotása két kislányt ábrázol, mely ivókútként szolgál az erre sétáló látogatónak. Majd ha a fejünk felett a fák ágai összehajlanak, a bal oldalunkon egy bükkös-elegyes erdőtársítást figyelhetünk meg.

Jobbra kisúton befele sok-sok fenyő és érdekes cserje található. Itt kaptak helyet a leggyakoribb, legismertebb tűlevelűek a lucfenyő (Picea sp.), a jegenyefenyő (Abies sp.) egy-egy képviselője. Mellettük magasodnak ki a vörösfenyő (Larix decidua) lombhullató tűlevelű fái és a simafenyők (Pinus strobus) képviselői. Közéjük kerültek beültetésre 2009-ben a rododendron cserjék. A magyarul havasszépének is nevezett cserjékből 50 fajtának 140 egyede látható ezen a területen, amelyek változatos nagyságúak és színűek lehetnek. Májusban, mint lila, rózsaszín, sárga, vagy fehér gombócok sorakoznak az örökzöldek lábainál.

Kifele a rododendronos részből felettünk páfrányfenyők (Ginkgo biloba) ágak legyező alakú levelei, ezek a növények még a dinoszauruszok korát képviselik. Valószínűleg az összes ma élő fafaj közül a legősibb. Gyönyörű őszi sárga lombszíne ékessége a nyíregyházi gyűjteménynek. Majd atlasz-cédrus (Cedrus atlantica), himalájai cédrus (Cedrus deodara), mögöttük a Csontváry által híressé vált libanoni cédrus (Cedrus libani) két magasabb példánya tűnik szembe. A cédrusok ősi fák, már a biblia is tesz említést róluk. Illatos fájából templomokat, házakat építettek, bútorokat készítettek vagy hajókat építettek. A tűlevelűek örökzöld hangulatát a színes gyöngyvessző (Spiraea spp.) a rózsaszín és a fehér babarózsa (Prunus triloba) bokrok oldják fel.

Az épületek előtt elhaladva elsétálunk a perzsafa (Parrotia persica) mellett. Ha a babérmeggy (Prunus laurocerasus) és a tarka levelű babérsom (Aucuba japonica) egy-egy szép példányát is már magunk mögött hagytuk akkor a főépülethez és az üvegházak bejáratához jutottunk.

Balra a kert régi főbejárata, egy székely kapu látható. A gyönyörű faragott építmény 2002-ben épült Dr. Gyovai Ernő főiskolai tanár és a fafaragó szakkör segítségével. A kapu jobb oldalán található a kert helyi védettségét jelző tábla. Az út egy cserjesor előtt halad el, a cserjék között megtekinthetjük a tűztövisek (Pyracantha spp.), illatos orgonák (Syringa sp.), boglárcserjék (Kerria sp.), a gyöngyvirágcserjék (Deutzia sp.) különböző változatait is.  A cserjék előtt az évelőágy sásliliommal (Hemerocallis sp.) és árnyékliliommal (Hosta sp.) van beültetve, őket egészítik ki időszakosan az árvácskák, a hagymás dísznövények, illetve az egynyári virágok.










www.botkert.nyf.hu © | 2008 | webmaster: Köbli Róbert