Utazás a trópusokra és más egzotikus tájakra

Fán lakó növények

Az üvegház első részében a broméliák, az orchideák és a páfrányok százait csodálhatjuk meg. Fakérgen, kosárban, talajon szinte gyökér nélkül élnek. A Bromélia-félék családjának tagjai életükben egyszer virágzanak. Az ananász (Ananas communis) gyümölcséről ismert. Kivételesen egy talajon élő broméliafajta. Az Aechmea, Guzmania, Vriesea, Bilbergia, Cryptanthus nemzetség számos faja és különböző hibridjeik pompás, tarka leveleikkel hívják fel magukra a figyelmet. Sok közülük igen kedvelt szobai dísznövény.

A Tillandsia nemzetség egy különleges faja, a szakállbromélia (Tillandsia usneoides), igazi csoda. Ezüstös, fonálszerű hajtásai a trópusi tájakon a fákon telepszenek meg, és minden táplálékukat a párás levegőből fedezik.

A színeikben és alakjaikban rendkívül változatos orchideák csaknem az egész Földön elterjedtek. Túlnyomó részük azonban a trópusok lakói. Különösen ősztől tavaszig gyönyörködhetünk a lepkeorchideák (Phalaenopsis sp.) virágában. Kis körültekintéssel ablakpárkányon is nevelhetők, virágoztathatók. A vénuszpapucs-orchidea (Phaphiopedilum spp.) virágának jellegzetes mézajakjáról kapta nevét. Szobanövényként csaknem ugyanolyan népszerű, mint a pillangóorchidea.

 A csónakorchideák (Cymbidium spp.), a vesszős-orchideák (Dendrobium sp.) és hibridjeik virágzásában több hétig is lehet gyönyörködni. Virágzik, de még termést nem hozott az orchideák rokonságába tartozó, jól ismert fűszernövény, a vanília (Vanilla planifolia).

A trópusi páfrányok közül a szarvasagancspáfrány (Platicerium alcicorne) tűnik ki elsőként érdekes alakjával. Lemezszerű leveleivel tapad a fák törzséhez, a szarvas agancsára emlékeztető, asszimiláló levelek végén, a fonákán képződnek spóratartói. Ismerősnek tűnnek a virágcsokrok levéldíszeként használt Nephrolepsis fajok.

Az érdekes levélformájú vénuszhajpáfrány (Adianthum tenerum), az Asplenium és a Pteris fajok a trópusi erdőket idézik.

www.botkert.nyf.hu © | 2008 | webmaster: Köbli Róbert